Jura najdawniejsza – wizyta w Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

0
725

Nauka współczesna jest interdyscyplinarna i wykracza poza większość ograniczeń znanych do tej pory. Nic więc dziwnego, że aby poznać jurajską prehistorię trzeba czasem wyjechać poza Jurę Krakowsko – Częstochowską. Tak zrobili redaktorzy Gazety Jurajskiej, zwiedzając dla Was, drodzy czytelnicy, Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Znajduje się ono w Sosnowcu, przy ulicy Będzińskiej 60.

Samo muzeum powstało w roku 1994, opierając się w znacznej mierze na kolekcjach prywatnych. Muzeum w swych zbiorach posiada minerały, skały, skamieniałości, meteoryty i okazy geoarcheologiczne.

Zobaczyć można kilkanaście wystaw stałych :

KRAJOBRAZY NASZEGO REGIONU SPRZED 200 MILIONÓW LAT

MINERAŁY – KLEJNOTY ZIEMI

EWOLUCJA PIÓRA

POMIĘDZY EWĄ A NAMI…

POCHODZENIE SKAŁ MAGMOWYCH

KOLEKCJA SKAŁ

DZIEJE ŻYCIA NA ZIEMI – KOLEKCJA SKAMIENIAŁOŚCI

MINERAŁY ŚWIATA – SYSTEMATYKA

LABORATORIUM

GABINET MINERALOGA – XIX/XX wiek

MATERIA STARSZA NIŻ ZIEMIA

LAPIDARIUM

HISTORIA Wydziału Nauk o Ziemi

Muzeum jest położone w ciekawym architektonicznie ( wysokość ) budynku, wnętrza są bardzo starannie i interesująco zaaranżowane . Kolekcja bogata i ciekawa. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno miłośnicy geologii, jak i osoby po prostu zainteresowane nauka i prehistorią Jury, Zagłębia i Śląska. Tłumów nie ma, zarówno dojazd jak i piesze dojście jest łatwe.

Muzeum prowadzi też działalność naukową i warsztatową. Naprawdę warto je odwiedzić.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z naszej wyprawy ku prehistorii ( czyli w sosnowieckim muzeum ) a tutaj można zobaczyć stronę internetową muzeum