Siedlec – niewielka miejscowość w gminie Janów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zaprasza do odwiedzenia jego cennych przyrodniczo miejsc. Nas urzekły dwa : Pustynia Siedlecka oraz Jaskinia na Dupce. Jura daje tu nam wszystko co potrzebne by ja pokochać. Wystarczy nieco zboczyć z drogi łączącej Siedlec z Krasawą ( ulica Częstochowska), zaparkować na piaszczysto – leśnym parkingu, i już jesteśmy w centrum innego, urokliwego świata.

Dobrze do Siedlca przyjechać w dzień powszedni, gdy ludzi mało. Wtedy nikt nam nie będzie przeszkadzał w wędrówce po wydmach siedleckiej pustyni. Wejść należy koniecznie na piaszczyste wzgórze, z którego widoki są po jurajsku rozległe i piękne, warto też poszukać … pustynnej oazy z niewielkim oczkiem wodnym i bujna roślinnością.

A gdy już nas znuży pył i piasek tej jurajskiej Sahary, poszukajmy w pobliżu zielonego wzgórza i mieszczącej się w nim jaskini. Nazwa specyficzna ” Na Dupce ” Ale miejsce spokojne, cieniste, urokliwe. Warto po zwiedzeniu opuścić je drogą idąca od południa … pieknie wije się ona wzdłuż jurajskich pól , a i zająca spotkać tam nietrudno. A to już niezbyt częsty gość w tych okolicach.

Poniżej galeria zdjęć z redakcyjne wycieczki do tego miejsca. Pięknie jurajskiego.