Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w Częstochowie i powiecie częstochowskim

Dworcowi rozbójnicy

Do zdarzenia doszło na dworcu w Częstochowie. 39-letni mężczyzna czekał na pociąg, by wrócić do domu. Do odjazdu miał jeszcze 3 godziny, więc postanowił napić się piwa w towarzystwie spotkanej tam 45-letniej kobiety. Po chwili dołączył do nich jej 32-letni znajomy. Po dłuższej chwili wspólnego biesiadowania 39-latek zasnął, a gdy się obudził zauważył, że został okradziony. Poprosił swoich nowych znajomych, by oddali mu jego rzeczy, ale został uderzony w twarz.

Gdy 39-latek spał, 45-latka zadzwoniła do jego żony i zażądała od niej 200 złotych w zamian za zwrot skradzionych przedmiotów. Kobieta przyjechała na dworzec i przekazała złodziejom pieniądze, by odzyskać telefon oraz portfel męża.

Policjanci zatrzymali sprawców następnego dnia. Teraz grozi im do 8 lat więzienia.


Pożar samochodu

Policjant z częstochowskiej drogówki na co dzień dba o bezpieczeństwo na drodze. Na służbie pomaga poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Nie raz udowodnił, że po służbie też bez wahania niesie pomoc potrzebującym.
Tym razem sierż. sztab. Damian Biernacki na środku skrzyżowania zauważył forda, który stanął w płomieniach. Podbiegł do małżeństwa, które nim podróżowało i zaczął gasić pojazd przy użyciu swojej gaśnicy. Zaraz za nim przybiegł inny świadek zdarzenia jednak mieli do dyspozycji tylko 3 małe gaśnice samochodowe, którymi nie dali rady okiełznać rozprzestrzeniającego się ognia. Policjant zaalarmował służby, które po chwili dojechały na miejsce i ugasiły samochód.


Schwytany po 3 latach

Policjanci z wydziału kryminalnego prowadzili akurat ustalenia do innej sprawy, gdy z pobliskiej posesji wyszedł 44-letni mężczyzna. Kryminalni od razu rozpoznali w nim poszukiwanego za oszustwo, groźby karalne i jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Od 2,5 roku ukrywał się za zachodnią granicą, a od pół roku w kraju.

44-latek zmienił swój wygląd, miejsce zamieszkania, zwyczaje, pracował „na czarno” i nie posiadał swojego telefonu. Ale nawet to nie pomogło uniknąć mu wymierzonej przez sąd kary pozbawienia wolności. Teraz prawie rok spędzi w więzieniu.


Poszukiwany sprawca oszustwa

Komisariat III Policji prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa. Do przestępstwa doszło 6 grudnia 2020 roku w Częstochowie. Rysopis podejrzewanego: wiek około 50 lat, wzrost około 170 cm, krępej budowy ciała. Osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawcy zdarzenia proszone są o kontakt z Komisariatem III Policji w Częstochowie pod numerem telefonu 47 85 815 11 lub 997.


Długi weekend w Częstochowie – podsumowanie

Od 31. grudnia 2020 roku do 4. stycznia 2021 roku na terenie miasta i powiatu częstochowskiego policjanci podjęli ponad 700 interwencji, z czego prawie 90 to były interwencje domowe. Ponadto doszło do 1 kradzieży z włamaniem, 1 kradzieży rozbójniczej i 2 rozbojów.

Na drogach miasta i powiatu doszło do 36 kolizji, nie odnotowano żadnego zdarzenia drogowego, w którym byłyby osoby ranne lub zabite.

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 11 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa oraz 6 osób poszukiwanych.

W ręce policjantów wpadło 8 kierowców, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą po spożyciu alkoholu. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni w wieku od 23 do 45 lat. 3 z nich kierowało pojazdem mając prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, a 2 miało ponad 2,5 promila. Teraz grozi im wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz do 2 lat pozbawienia wolności.


Źródło : KPP Częstochowa

Zdjęcie autorstwa Donald Tong z Pexels