Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w powiecie olkuskim

Tragiczny wypadek

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu prowadzi śledztwo w sprawie wypadku, do którego doszło w piątek (08.01.br.) w godzinach popołudniowych. Podczas prac drogowo-ziemnych prowadzonych na ulicy Francesco Nullo w Olkuszu, zginął 42-letni mężczyzna.

Do tragicznego zdarzenia doszło po godzinie 14.30 na ulicy Francesco Nullo w Olkuszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w czasie prowadzonych prac drogowo-ziemnych związanych z budową studzienki kanalizacyjnej, na jednego z pracowników osunęła się ziemia. Niestety 42-letniego mężczyzny nie udało się uratować. Załoga pogotowia ratunkowego stwierdziła jego zgon.

Policjanci ustalają teraz szczegółowe okoliczności i przyczynę tego zdarzenia. Czynności w tej sprawie prowadzone są przez Prokuraturę.

Bezpieczeństwo na olkuskich drogach w 2020 – podsumowanie

Ze wstępnych danych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 2258 wypadków, w których śmierć poniosło 156 osób, a 2555 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 27693 kolizjach drogowych. W porównaniu do roku 2019 obserwujemy spadek w ilości wypadków o 28%. W 2020 roku, na drogach zginęło o 20 osób mniej. Nastąpiło również zmniejszenie się ilości osób rannych o 31% oraz spadek ilości kolizji o 18%.


W okresie od 20 marca 2020 roku, w związku z zakażeniami wirusem SARS-Co V-2 trwa stan epidemii ogłoszony na terenie całego kraju. Zastosowane ograniczenia w przemieszczaniu się miały istotny wpływ na okresowe zmniejszenie natężenia ruchu na drogach. Odnotowano jednak znaczny wzrost prędkości jazdy. W 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawie 4000 praw jazdy. Wszystkich wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem dozwolonej prędkości było blisko 196 tys.

Śmieci w lesie

Pod koniec ubiegłego roku Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu przyjęła zawiadomienie o zaśmieceniu lasu. Nieustalony do chwili obecnej sprawca wyrzucił w lesie na Pomorzanach odpady budowlane, opony oraz zużyty sprzęt AGD. Ilość porzuconych śmieci oszacowano na kilkanaście ton. Teraz koszt uprzątnięcia zaśmieconego terenu leśnego wynosi ponad 14 tysięcy złotych. Obecnie w tej sprawie prowadzone jest postępowanie o wykroczenie z art. 162§1 kodeksu wykroczeń. 

Poszukujemy osoby, która jest odpowiedzialna za to wykroczenie i prosimy o pomoc w odnalezieniu sprawcy. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje nt. sprawcy zaśmiecenia terenu leśnego proszone są o kontakt  z policjantem prowadzącym postępowanie, tel. 47 83 25 234 lub z dyżurnym jednostki, tel. 47 83 25 241.

Przypominamy, że wysypywanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. Grozi za to grzywna od 500 do nawet 5 000 złotych


Pijani za kierownicą

Na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano kilku kierowców, którzy wykazali się skrajną nieodpowiedzialnością, wsiadając za kierownicę swoich pojazdów po alkoholu. 31 grudnia 2020 roku w miejscowości Krążek policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 42-latka, który kierował skodą. Mężczyzna miał 3,4 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania.

Następnego dnia (1 stycznia) w Bukownie na ulicy 1 Maja zatrzymano kierowcę renault. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma około 2,7 promila. 2 stycznia 2020, na ulicy Mostowej kierowca Renault Laguny stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w przydrożne drzewo, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci szybko jednak ustalili kierującego i udali się do jego miejsca zamieszkania. Jak się okazało, 38-letni kierowca renault był nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości, wykazało u niego 2 promile alkoholu. Z kolei 3 stycznia w Wierzchowisku policjanci zatrzymali kierowcę audi. Mężczyzna prowadził swój pojazd, mając ponad 1,6 promila.

4 stycznia 2020 na ulicy Długiej w Bukownie zatrzymano 40-letniego kierowcę toyoty. Mężczyzna kierował samochodem po pijaku. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny, grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Może być on również przyczyną tragedii na drodze. Kierowca, który prowadzi samochodów w stanie nietrzeźwości, podlega karze pozbawienia wolności, a sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.


Wjazd w ogrodzenie

Pijany kierowca, nie zapanował nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie przy posesji. W organizmie miał ponad 3 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło w nocy 30 grudnia po godzinie 23:00 w Domaniewicach. Kierowca skody wjechał w ogrodzenie znajdujące się przy jednej z posesji. Kontakt z mężczyzną był wyraźnie utrudniony, miał bełkotliwą mowę i trudności z wysławianiem się. Okazało się, że jest nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto samochód, którym jechał, nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wkrótce mężczyzna odpowie za swoje zachowanie. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem!


Zatrzymany uciekinier

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 25-latek był poszukiwany listem gończym przez sąd w Olkuszu.


Do zatrzymania mężczyzny doszło tuż po północy z 28/29 grudnia. Patrolujący ulice Olkusza policjanci, zauważyli forda, który zaparkowany był przed jednym z osiedlowych sklepów. Samochód miał włączony silnik, a wewnątrz pojazdu znajdowało się dwóch mężczyzn. Osoby te na widok policjantów zaczęły zachowywać się nerwowo. Nie uszło to uwadze i czujności mundurowych. Okazało się, że jedną z tych osób był poszukiwany listem gończym 25-letni olkuszanin. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Olkuszu do ustalenia miejsca pobytu oraz doprowadzenia do zakładu karnego za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości (fałszywe zawiadomienie o popełnionym przestępstwie). 25-latek spędziłj noc w policyjnym areszcie. Dzisiaj (29.12.br.) został doprowadzony do zakładu karnego.


Akcja prędkość

29.12 br. policjanci Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania „Prędkość”, które odbywały się na terenie powiatu. Stróże prawa będą sprawdzać kierowców, a zwłaszcza tych, którzy jeżdżą brawurowo, nadmiernie przekraczając prędkość.


Analizy stanu bezpieczeństwa wskazują, że niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, bądź łamanie limitów prędkości są dominującą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Aby temu zapobiec, policjanci ruchu drogowego konsekwentnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Sprawdzają kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, a do pomiarów prędkości używają ręcznych mierników prędkości. Takie działania mundurowych mają charakter prewencyjny i są prowadzone cyklicznie. Kierowcy, którzy rażąco będą przekraczali prędkość, będą musieli się liczyć z konsekwencjami takich zachowań. Ponadto policjanci będą reagować również na inne wykroczenia popełniane w ruchu drogowym. W myśl zasady „zero tolerancji” nie będzie pozwolenia dla nietrzeźwych kierowców.