Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w powiecie myszkowskim

Przechwycone narkotyki

W piątek, 8 stycznia 2021, policjanci ds. nieletnich uzyskali informację, że osoby poruszające się pojazdem marki Seat mogą mieć narkotyki. Od razu wkroczyli do akcji. W czasie patrolu na ulicy Kąpielowej w Żarkach Letnisku zauważyli ten pojazd. Wewnątrz znajdowało się dwóch mężczyzn. Przystąpili do ich kontroli i szybko odkryli, że 18-letni pasażer w kieszeni kurtki posiada dwa zwitki. Jak się okazało była to marihuana i haszysz. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut posiadania substancji zabronionych i przyznał się do winy. Grozi mu teraz nawet 3 lata więzienia.


Śląskie drogi – czy bezpieczniej ? Podsumowanie roku 2020

Śląscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nadal niepokoi (186 osoby), to jest bezpieczniej niż przed rokiem. W 2019 roku na drogach naszego województwa zginęło 199, a jeszcze rok wcześniej 220 osób. Spadek liczby najtragiczniejszych wypadków to sukces wszystkich użytkowników dróg, jednak niepokoi fakt wzrostu liczby ofiar wśród pieszych (2020 r. – 67 ofiar, 2019 r. – 60 ofiar, 2018 r. – 83 ofiary) i rowerzystów (2020 r. – 18 ofiar, 2019 r. – 17, 2018 r. – 26 ofiar).Jeśli do tej grupy dołączymy również śmiertelne wypadki z udziałem motorowerzystów, to okazuje się, że połowa ofiar w roku ubiegłym to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

W 2020 roku doszło do prawie 50 tysięcy zdarzeń drogowych, w których rannych zostało 2710 osób. Ogólna liczba zdarzeń również jest mniejsza niż w latach ubiegłych (2019 r. – ponad 61 tys. zdarzeń, 2018 r. – ponad 58 tys.zdarzeń). Do jednego z najtragiczniejszych wypadków w 2020 roku doszło w październiku na drodze S1, prowadzącej do lotniska Katowice – Pyrzowice, gdzie siedzący za kierownicą opla corsy mężczyzna stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżającą z przeciwnego kierunku skodę superb. Śmierć na miejscu ponieśli dwaj podróżujący oplem mężczyźni oraz pasażerka skody.


Poszukiwany

W nocy 3 na 4 stycznia 2021 roku oficer dyżurny myszkowskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w Żarkach Letnisku słychać głośną muzykę. Na miejsce pojechali policjanci z Koziegłów. Stróże prawa zastali pod wskazanym adresem 46-latka. Podczas jego legitymowania okazało się, że jest on poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Krakowie w celu odbycia kary pozbawienia wolności jak również w celu ustalenia miejsca pobytu. Ukrywający się w domku letniskowym mieszkaniec Małopolski, nie spodziewał się, że w takich okolicznościach wpadnie w ręce stróżów prawa. Mężczyzna trafił już za kraty.


Zatrzymani za posiadanie narkotyków

W piątek, 1 stycznia 2021, policjanci z Wydziału Kryminalnego myszkowskiej komendy otrzymali informację, że w okolicy cmentarza w Żarkach 19-letni mieszkaniec gminy Koziegłowy może posiadać niedozwoloną substancję. Pojechali od razu w to miejsce i na ulicy Ofiar Katynia zauważyli opisanego mężczyznę. Stróże prawa postanowili skontrolować 19-latka. W kieszeni kurtki ujawnili woreczek z zawartością zielonego suszu. Mężczyzna przyznał, że to jego własność. Badanie przeprowadzone przez mundurowych wskazało, że zabezpieczony susz, to marihuana. W jego mieszkaniu śledczy zabezpieczyli kolejne porcje tego narkotyku. Zatrzymanemu mieszkańcowi gminy Koziegłowy przedstawiono zarzut posiadania środków odurzających. Mężczyzna przyznał się do winy. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 3 lat więzienia.

Natomiast w poniedziałek 4 stycznia 2021, kryminalni z Myszkowa zapukali do mieszkania 25-latka z Myszkowa, bo mieli informację, że mężczyzna przechowuje w mieszkaniu narkotyki. Drzwi otworzył 25-latek. Policjanci szybko zweryfikowali informację i zabezpieczyli należącą do niego amfetaminę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że sprawca jest również poszukiwany do odbycia rocznej kary więzienia za przestępstwa narkotykowe. Mężczyzna jeszcze dzisiaj trafi do zakładu karnego, gdzie będzie odbywał zaległy wyrok. Oprócz tego za popełnione przestępstwo, którego dokonał, dodatkowo grozi mu jeszcze nawet 3 lat za kratami. 

Źródło : KPP Myszków

Zdjęcie autorstwa Mateusz Dach z Pexels