Od 18 września do 15 października 2020 roku w Galerii Dobrej Sztuki ( al. N.M.P 47 ) będzie można oglądać wystawę ” Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga

Autor rzeźb pokazanych na wystawie był jednym z więźniów, którym 2 sierpnia 1943 r. udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Dzielił się swymi przeżyciami tworząc przejmujące prace plastyczne, a także towarzysząc wraz z żoną wycieczkom z Izraela, przyjeżdżającym do Polski, w tym także do Częstochowy. To tutaj, w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8, można podziwiać jedną z jego rzeźb, która pokazujemy na wystawie stałej.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, 28 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano ogólnopolską wystawę Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 15 rzeźb pokazywana była później w siedzibie IPN w Lublinie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w siedzibie IPN w Krakowie. Teraz możemy ją oglądać w rodzinnym mieście Artysty, w Częstochowie.

Wystawa objęta jest patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Źródło : Muzeum Częstochowskie