Dziś – 15 lutego 2021 roku, w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej „Primus in Agendo”. Laureatem został dr n. med. Tomasz Męcik – Kronenberg. O przyznane wyróżnienia wnioskowała Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Na wniosek Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej Odznakę Honorową „Primus in Agendo”, a więc „Pierwszy w działaniu”, otrzymał dr n. med. Tomasz Męcik – Kronenberg. Laureat jest lekarzem, strażakiem, społecznikiem, nauczycielem akademickim, ale przede wszystkim dowódcą akcji poszukiwawczo-ratowniczych z udziałem psów. Odznaka jest nadawana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Pierwszy w działaniu” – to przesłanie najlepiej oddaje Pana codzienne poświęcenie na rzecz społeczności lokalnej. Przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia jest jednocześnie docenieniem Pana profesjonalizmu i oddania w przeprowadzaniu trudnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych, a także bezinteresownego zaangażowania na rzecz potrzebujących i słabszych – podkreśliła podczas uroczystości wręczenia odznaki Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła także uwagę na szereg innych inicjatyw podejmowanych na co dzień przez laureata, który m.in. zainicjował akcję „Senior bez Koronawirusa” i od początku pandemii aktywnie działa na rzecz osób w podeszłym wieku, angażując w tą pomoc młodych ludzi.

Dr n. med. Tomasz Męcik – Kronenberg od lat współpracuje z międzynarodową organizacją „Missing People” oraz jej polskim odpowiednikiem Fundacją „ITAKA”. Jako dowódca Sekcji Wspomagającej Działania Poszukiwawcze z psami Straży Pożarnej uczestniczył w najtrudniejszych akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, m.in. podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w 2012 r. Jest przewodnikiem dwóch psów z bardzo rzadką i niezmiernie trudną specjalnością terenową – poszukiwanie zwłok. Jest także współtwórcą i współorganizatorem międzynarodowego programu szkoleń dla zespołów poszukiwawczych z psami. Od 22 lat bezinteresownie szkoli ludzi, realizując dziesiątki multidyscyplinarnych szkoleń niezbędnych w ratownictwie.

Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej odbyła się 15 lutego, w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie.