Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zaprasza na styczniowe koncerty online

5.01.2021, godz. 19.00 Kanał YouTube Filharmonii KONCERT NOWOROCZNY ONLINE SŁYNNE CHÓRY Z OPER I OPERETEK

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Adam Klocek – dyrygent, prowadzenie koncertu

W Koncercie noworocznym zaprezentują się oba zespoły artystyczne naszej Filharmonii: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej i Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka. Głosowe partie solistyczne również należeć będą do członków Chóru Filharmonii. Koncertem zadyryguje, a także o muzyce, która złoży się na jego program, opowie dyrektor Adam Klocek.
Po najwspanialszych ariach i duetach, które usłyszeliśmy podczas Koncertu sylwestrowego, czas na najsłynniejsze chóry z oper i operetek.


Zabrzmią m.in.: operowe pieśni chóralne z „Traviaty” Verdi’ego, „Carmen” Bizeta oraz Moniuszkowskiego „Strasznego dworu”.
Nie zabraknie najpopularniejszego, znakomitego i wzruszającego chóru z trzeciego aktu opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, czyli „Va, pensiero”.
W części operetkowej królować będzie Johann Strauss syn i jego kompozycje znane z „Zemsty nietoperza” oraz „Barona cygańskiego”.
Koncert noworoczny nie może obejść się też bez Straussowskiego walca.


22.01.2021, godz. 19.00 Kanał YouTube Filharmonii KONCERT KAMERALNY ZAKOŃCZENIE ROKU BEETHOVENA

Ludwig van Beethoven – Sonata skrzypcowa nr 8 G-dur, op.30 nr 3

Wojciech Rot – skrzypce, Marcin Kawczyński – fortepian

Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur, op.18

Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Agnieszka Łuksza-Wypiór – skrzypce, Artur Cichoński – altówka, Adam Klocek – wiolonczela

Ludwig van Beethoven – Septet Es-dur op. 20

Wojciech Pyda – klarnet, Jan Wiśniowski – fagot, Stanisław Przygoda – waltornia, Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Artur Cichoński – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, Jan Kołacki – kontrabas

Rok 2020 w świecie muzycznym był Rokiem Beethovena, jednego z największych kompozytorów wszech czasów, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, prekursora romantyzmu w muzyce, od którego urodzin minęło 250 lat.  I choć zabrakło hucznych koncertów z tej okazji, to także w naszej Filharmonii kompozycje Beethovenowskie włączane były do nielicznych z przyczyn pandemicznych koncertów, podkreślając doniosłość tej daty. Tym razem zapraszamy na koncert, którego repertuar w całości wypełnią utwory Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią: Sonata skrzypcowa nr 8 G-dur op.30 , Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op.18 oraz Septet Es-dur op. 20 w wykonaniu muzyków Filharmonii Częstochowskiej.29.01.2021, godz. 19.00 Kanał YouTube Filharmonii  KONCERT W 140. ROCZNICĘ URODZIN BARTOKA 

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek – dyrygent

Béla Bartók– Divertimento na orkiestrę smyczkową

Béla Bartók– Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

Béla Bartók, węgierski kompozytor, pianista, pedagog i etnomuzykolog, będący jedną z najbardziej wpływowych osobowości świata muzycznego XX wieku, urodził się w marcu 1881 roku, a więc w roku 2021 przypada jego 140. rocznica urodzin.  

Obie kompozycje, które złożą się na Koncert w wykonaniu Filharmoników Częstochowskich pod dyrekcją Adama Klocka, powstały na zamówienie szwajcarskiego dyrygenta Paula Sachera i oba okazały się arcydziełami XX-wiecznej muzyki.

Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę określa się nowatorskim majstersztykiem kompozytorskim, zaś Divertimento zachwyca finezją i bezpretensjonalnością, będąc cenione za połączenie klasycystycznej formy z motywami ludowymi oraz przełamanie lekkiego charakteru utworu dramatyczną „muzyką nocy”.

Źródło , tekst i ilustracje : Filharmonia Częstochowska