Transparentny samorząd : samochody służbowe – Wieluń

Must read

Zakończyliśmy właśnie cykl transparentnych artykułów o zarobkach prezydentów, burmistrzów i wójtów regionu jurajskiego. Przejrzystość wydawania publicznych pieniędzy wymaga jednak byśmy – my jako portal internetowy i Wy – jako podatnicy , spojrzeli i na inne aspekty działania Jednostek Samorządu Terytorialnego. Powód jest prosty – mamy prawo wiedzieć ile zarabiają Ci, którzy w naszym imieniu zarządzają samorządowym dobrem, jakimi samochodami jeżdżą służbowo, czy mają jakieś poważne zobowiązania finansowe. Dane te są jawne, nie każdy jednak ma czas i możliwości by przeszukiwać w tym celu internet. Gazeta Jurajska i współpracujący z nią portal myszkow.eu postarają się to Wam – podatnikom, wyborcom i obywatelom ułatwić.

W tym tygodniu w dalszym ciągu prezentować będziemy informacje dotyczące samochodów służbowych, z których korzystają nasi, jurajscy samorządowcy. Podchodzić należy do tych danych ze spokojem i rozsądnie. W miejscowościach dużych i rozległych, jeśli włodarze ich są aktywni, często jeżdżą w teren, auto służbowe nie jest żadną ekstrawagancją. Powinno być solidne, niezbyt drogie w użytkowaniu, ale i nie należy żałować tutaj na klimatyzację i wygodne fotele. To jest narzędzie pracy – i jeśli prezydent, burmistrz czy wójt korzystają z niego zasadnie, widać że są dzięki niemu bliżej ludzi, widać efekty ich pracy dla społeczności lokalnej – to niech sobie ten samochód mają i z niego korzystają jak najczęściej. Jeśli jednak miejscowość jest nieduża, aktywność włodarza powiatu czy gminy niewielka a efekty jego pracy mizerne – trzeba się może zastanowić nad zasadnością wykosztowywania się na służbowy wóz. A jeśli jeszcze w mieście czy gminie nie przelewa się finansowo, to może warto, by ludzie wydawali swoje pieniądze bardziej zasadnie. Ale tylko jeśli będziemy wiedzieć jakie kwoty wchodzą tu w grę, możemy podejmować dyskusję i w efekcie decyzje. I temu ma służyć ten cykl artykułów.

Technicznie, uzyskanie informacji o służbowych autach nie jest trudne. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie przez dany organ ( gminę, powiat, miasto ) informacji publicznej w danym zakresie, i szybciej lub wolniej – ale ją uzyskamy. No…czasem to trwa dłużej nieco, lub zdarzają się tzw. niemiłe niespodzianki – i ktoś nie chce takiej informacji udzielić. Ale to prawdziwa rzadkość i kompletny absurd ( żeby nie powiedzieć – bezprawie ) . Będzie tu jednak jeszcze o tym mowa .

Nasze zapytanie było bardzo proste, chcieliśmy wiedzieć :

Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy mają przyznany do użytkowania służbowy samochód ?

Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy posiadają służbowego kierowcę oddelegowanego do kierowania samochodem służbowym ?

Prosimy o podanie marki, modelu, roku produkcji służbowego samochodu , o który pytamy w pytaniu nr 1

Za jaką sumę i kiedy ( data – dzień, miesiąc , rok ) został nabyty służbowy samochód, o który pytamy w pytaniu nr 1

Ile kosztowało użytkowanie tego samochodu w latach : 2018, 2019, 2020 ( stan do dnia 31 lipca 2020 ) . Prosimy o podanie kwot oddzielnie na każdy wskazany przez okres, z uwzględnieniem oddzielnie takich kategori jak : ubezpieczenie, konieczne naprawy, koszty paliwa, wynagrodzenie kierowcy ( jeśli jest )

Dziś kolejna jurajska miejscowość w naszym cyklu – Wieluń. Tak wyglądają informacje dotyczące samochodu służbowego Burmistrza Wielunia – pana Pawła Okrasy :

Dane te każdy może i powinien ocenić sam, warto zauważyć, że informacji udzielono szybko i rzeczowo. Resztę oceny, zawsze w końcu subiektywnej – pozostawiamy naszym czytelnikom. Samo pismo jest jasne, proste, zawiera najpotrzebniejsze nam dane.

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły