Piękny o każdej porze, ale to jesienią najbardziej odkrywa przed nami baśniowy czar jurajskich krajobrazów- Rezerwat Pazurek. Miejsce mało znane, odległe od zgiełku i tempa miejskiego życia. Jeszcze naturalne, niezmącone ludzką ingerencją. Rezerwat zaczerpnął nazwę od przyległej doń miejscowości Pazurek. Ta niewielka, położona w dolinie wioska znajduje się nieopodal Olkusza, tuż przy drodze krajowej 783. Swoim mieszkańcom oferuje spokój i niebywałą możliwość otaczania się unikatową przyrodą. Jedynymi sąsiadami Pazurka są bowiem lasy.

Przyjezdni często zatrzymują się tu na obiad w przydrożnej restauracji nie mając pojęcia o atrakcjach niewiele oddalonych od głównej trasy, takich jak stawy wędkarskie czy okazałe skały i jaskinie. Gratką są one wielką dla wspinaczy i grotołazów. Znacznie bardziej popularne w tej okolicy są grzybobrania. Rezerwat nie szczędzi wędrowcom swoich leśnych darów.

Piękna też nam Pazurek nie skąpi. Już teraz lasy wokół Pazurka witają złotymi dywanami liści, a stare bukowe drzewa uparcie
przypominają, że każdy kto z nimi obcuje jest jedynie gościem na chwilę w tej krainie. Przewodniki polecają rozpocząć wędrówkę w tej okolicy od leśnego parkingu. Jednak okoliczni wiedzą, że do Zubowych Skał wiedzie o wiele ciekawsza ścieżka leśna, a jej początek znaczy niepozorny szlaban przy wjeździe do Pazurka. Ten szlak to cisza lasu. Warto jej skosztować w wolne jesienne dni.

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po tym pięknym miejscu

Autor tekstu i zdjęć TŁ