Wystawa prac Leszka Sobockiego w Muzeum Częstochowskim

Must read

9 października 2020 roku o godzinie . 12.00 w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego zostanie udostępniona wystawa prac Leszka Sobockiego O Wolności i Solidarności.

Na wystawie będzie można obejrzeć jedenaście linorytów Leszka Sobockiego z l. 1977–1983. Większość prac jest własnością Muzeum Częstochowskiego. Linoryty stanowią ilustrację osobistego postrzegania przez artystę bieżących wydarzeń. Moje grafiki mają być użyteczne społecznie. Usiłują, poprzez lapidarną formę, często braną ze wzorów propagandy, np. dewocyjnej i reklamowej, podsuwać cenione przeze mnie treści etyczne. Moja ocena świata, ludzi i siebie jest w zgodzie z postępowaniem wielu, którym kodeks etyczny ułatwia współżycie i pomaga w rozwiązywaniu konfliktów (Leszek Sobocki). Wystawa obejmuje swym zakresem linoryty z następujących cykli: BiografiaZnaczki polskie – nawiązujące do utworzenia „Solidarności”, Drzwi polskie – odnoszące się do wypadków grudniowych 1970, oraz Wizyta – związane z pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 roku. /Agnieszka Świerzy/

Ekspozycja towarzyszy wystawie stałej Sztuka Polska XIX i XX wieku.

Autor prac – Leszek Sobocki jest malarzem, grafikiem, twórcą environments i asamblaży, poetą. W l. 1953–1956 studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej filii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Naukę kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1956–1959), a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1959–1960). Był współzałożycielem i członkiem słynnej krakowskiej grupy Wprost (obok M. Bieniasza, Z. Grzywacza, J. Waltosia, oraz przez krótki czas B. Skąpskiej), czynnie działającej w l. 1966–1986. Artyści twórczo wypowiadali się i ujawniali społeczne oraz polityczne patologie: Chcemy wyrażać wprost, nie pomijać wielorakich możliwości w plastyce: tematów, symbolik, form znaczących, tworzywa stosownego do treści. Leszek Sobocki uczestniczył w około 200 ekspozycjach zbiorowych oraz kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zorganizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, a jego prace znajdują się w kolekcjach kilkudziesięciu muzeów polskich i zagranicznych, a także w zbiorach prywatnych.

Źródło :

Tekst i informacja : Muzeum Częstochowskie /Agnieszka Świerzy/

Zdjęcie : Leszek Sobocki, linoryt z cyklu Wizyta – po odjeździe, 1983, zbiory Muzeum Częstochowskiego

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły